Financie

Investícia rozumom

Podstatné pri peniazoch je určite ich stály príjem. Keď máme stály príjem, teda prácu, zamestnanie, alebo len brigádu, môžeme začať rozmýšľať o investíciách. Je veľmi dôležité investovať peniaze do vecí a záležitostí, ktoré sú naozaj potrebné. Samozrejme, každý si raz za čas môže dopriať niečo len tak pre potešenie alebo pre zábavu. Treba to však mať vždy pod kontrolou.

peníze
 
Veľmi dôležité je sledovať aj svoj rozpočet. Efektívne môže byť aj spísanie svojich výdavkov a príjmov. Môžete si napríklad spraviť tabuľku ,kde budete mať svoj mesačný príjem ,a ten si rozdelíte do záležitostí, ktoré musíte počas toho mesiaca financovať. Napríklad si počas týždňa budete sledovať, koľko peňazí bežne investujete do potravín, vynásobíte štyrmi a zapíšete. Vtedy uvidíte svoje výdavky na jedlo počas mesiaca. Ďalej musíte zarátať výdavky na elektrinu, plyn a vodu, teda poplatky, ktoré sa musia splácať každý mesiac. Ak máte nejaké dlhy, alebo pôžičky, tak aj túto čiastku od mesačného príjmu odrátate. Až vám nakoniec z plnej sumy ostane len suma, z ktorej si môžete dovoliť nakupovať a investovať do rozličných vecí. Je veľmi dobré však myslieť aj na to, aby ste si niečo odkladali na svoj účet aj do budúcna.
 
balíčky peněz

Takisto je však dôležité sa o svoje peniaze aj starať. Teraz to nemyslím tým spôsobom, že ich pekne vyrovnávať, žehliť a ukladať niekde do skrine. Ale kontrolovať na účte, či už po výplate, ale takisto aj po platení väčších súm. Tiež s nimi aj rozumne narábať ,premyslieť si každý obchod a nákup, ktorý sa chystáme urobiť. Nevyhadzovať peniaze len tak do vzduchu, aby sme potom neboli prekvapený, keď nám na účte bude svietiť nula.
 
Ak si ich budeme strážiť a vybudujeme si systém, ktorým sa budeme riadiť, tak postupne sa staneme finančne naozaj vyspelými a zdatnými ,a budeme si môcť dovoliť rôzne investície, do ktorých by sme chceli naše peniaze vkladať.