Nezařazené

Rakúske more

  • trochu slané
  • hĺbka 0.60 – 0.80
  • maják – Bratislava cca 45 min. cesty
  • rozsiahla pláž
  • ideálne pre vodné športy
  • lokalita na zozname UNESCO

molo.jpg

Neziderské jazero alebo Neusiedl am See sa nachádza necelých 50 km od Bratislavy pri ideálnej premávke ste tam do 45 minút. Rozloha jazera je približne 315 km2 a na druhý breh dovidíte, len ak sa nachádzate na západnom alebo východnom brehu. Ak sa nachádzate na severnom alebo južnom, nedovidíte. Je to hlavne z dôvodu, že zakrivenie zeme to nedovoľuje.

Hlavná časť jazera sa rozkladá v Rakúsku, ale časť jazera zasahuje do Maďarska. V roku 2001 bolo jazero zapísané do svetových lokalít dedičstva UNESCO.

Neziderské jazero je spolu s Balatonom stepné jazero, ktoré vzniklo ako pozostatok mora, preto aj voda v ňou má trošku slanú príchuť a z historického hľadiska má byť pozostatkom od dávneho oceánu Thetys. Najväčšou zaujímavosťou jazera je jeho hĺbka. Nachádzate sa 50 metrov od mora a vodu máte stále po kolená, poprípade po stehná. Maximálna hĺbka jazera je 2 m, ale priemerne sa voda pohybuje v hĺbke 0,60 – 0,80 m a práve pre toto je vhodné pre deti. Taktiež je ideálne pre vodné športy – región Burgenland je charakteristické svojim veterným počasím, ale aj vinárstvom, gastronómiou a rozsiahlymi cyklotrasami. Paddlebordy, šľapacie bicykle, malé člnky s motorom od čerpadla, plachetnice, tie tu nájdete, spolu s ľuďmi, ktorí sa opaľujú na nafukovačkách. Po jazere premávajú kompy, ktoré Vás vedia dostať na druhý breh, avšak nejaké väčšie výletné lode ani motorové člnky a skútre tu nenájdete.
maják.jpg

Vstup do jazera je pozvoľný. Pri vstupe sa nachádzajú kamienky, na ktoré si treba dávať pozor, ale po pár metroch pod nohami zacítite piesok. Piesok má tmavohnedú až čiernu farbu, preto voda v jazere nie je tyrkysová a pre niekoho môže byť zakalená.


Vstupné na celý deň 1.5. – 30.9. od 8:00-18:00
Dospelý: 5,50€
Deti do 14 rokov: 3,60€
Deti do 6 rokov: zdarma
Študenti do 25 rokov, invalidi: 4,80€

Podersdorf am See

Ak chcete vidieť typický maják zadajte si do navigácie toto mestečko. Maják, ktorý je vysoký 12 m je stvorený pre zaľúbených. Páve tu sa nachádza asi najkrajšia pláž popri celom jazere, ktorá je dlhá 1,4 km. K majáku sa dostanete od hlavného parkoviska (bezplatné) asi za 2 minúty, po rovinatej cestičke popri jazere, kaviarničkách, obchode, reštauráciách až sa dostanete približne na 200 m mólo. Pozdĺž móla sa nachádzajú pláže so slnečníkmi a lehátkami alebo sa môžete zložiť na tráve. Taktiež je tu množstvo atrakcií pre deti – minigolf, kolotoče, preliezky.