Nezařazené

Čo je to Hot-Hatch?

V dobách minulých, respektíve viac ako 30 rokov dozadu ste boli stratený v záplave sedanov alebo možno aj combíkov. Potom prišiel ale fiat so svojím modelom 128 ktorý vďaka motoru vpredu a pohonu prednej nápravy jednoduchým, účinným a lacným spôsobom ako vyrobiť praktické auto s useknutím kufrom. Keďže ste nemali cez kabínu tunel na kardanový hriadeľ tak ste mali aj viac priestoru na nohy. Auto bolo menšie zvonka a väčšie zvnútra a trend ktorý zahodil fiat pokračuje dodnes prakticky v každou aute s predným náhonom.

ford.jpg

Koncom osemdesiatich rokovale prišlo niečo čo sa volalo Peugeot 205 gti a volkswagen golf gti ktorí boli priekopníci v oblasti veľmi rýchlych predokoliek. Automobilky zistili že, ak dajú do klasického hatchbacku podobnej koncepcie ako fiat 128 silný motor, lepšie a stabilnejšie nápravy, účinnejšie brzdy tak sú schopné vyrábať pomerne lacno veľmi rýchle a veľmi praktické auto. Navyše takéto auto nie je problém šoférovať. Zvládne to aj čerstvý absolvent autoškoly ale aj skúsený vodič a milovník rýchlej jazdy si príde na svoje. Týmto spôsobom vznikol hot-hatch.

vw.jpg

Svoju tradíciu si udržal až do dnešných časovkeď si môžete kúpiť nový golf gti ktorý má rovnako veľký kufor ako klasický golf ale tiež má turbo motor s objemom dva litre, prepracované nápravy, odpruženie a brzdy a taktiež rozdielny nápaditý dizajn a veľkými diskami kolies ktoré musia byť veľké pre tie veľké brzdy. Pokiaľ ale chcete niečo menšie tak si môžete vybrať napríklad Ford fiesta st ktorý má jedna celé šesť litrový turbo motor a krídlo nad kufrom ale taktiež s ním hravo zaparkujete v meste tieto autá stoja vždy cca 25000€ a viac. To je ale stále niekedy až priveľa tak môžete siahnuť po jazdenkách akými sú napríklad Ford focus st s atmosférickým dva a pol litrovým motorom s volva ktorý má krásny zvuk. Modely po facelifte zoženiete do 10000€. z automobilky Ford môžete skúsiť aj napríklad fiestu st150 s výkonom 150 koní a nepreplňovaným dvoj litrom alebo ešte starší focus st170 s ktorým si užijete hlavne v zákrutách vďaka prepačovanej zadnej náprave a vo vysokých otáčkach vďaka motoru čo sa rád nechá vytáčať vo vysokých otáčkach. Skúsiť môžete staršie golfy gti, Audi s3. treba ale uvážiť že ak si kúpite staré auto tak si ho budete musieť na dlho odstaviť do garáže alebo servisu aby vám prinášalo rovnakú radosť ako keď bolo nové.