Šport

Keď jeden nestačí , bude stačiť triatlon

Neviete si vybrať? Alebo je vám málo? Behať, plávať či bicyklovať vám nestačí? Tak prečo nerobiť všetko naraz. Začnite s triatlonom. Myslíte si, že to nezvládnete? S trochou tréningu je možné všetko. Stačí mať chuť a čas.
Triatlon je menej rozšírený šport. Bude to asi tým, že nepatrí k starým športom. Veď predsa vznikol v roku 1974 v San Diegu, jeho prvého účastníka by sme mohli nájsť ešte teraz.  Triatlon je olympijský šport, ktorý pozostáva z plávania, bicykla a behu. Dĺžky sú rôzne. Záleží najmä na veku a potom na úrovni.  Najznámejší je však šprint triatlon, ktorý zvládnu všetci. Pozostáva zo 750m plávania, 20km na bicykli a 5km behu. Ťažší je olympijský triatlon, ktorý má dvojnásobné objemy. No a snom každého triatlonistu je najväčšia výzva Ironman. 3,8km plávania, 180km bicykel a nakoniec maratón 42km behu. Menšia odroda je polovičný Ironman.

triatlon.jpg

 Triatlonové preteky nájdete po celom Slovensku, tam kde nájdete jazero, cestu a kúsok priestoru aj na beh. Pláva sa na jazere, po plávaní šup do depa, je to priestor kde máte prichystané veci na bicyklovanie, samozrejme spolu s bicyklom. V depe dávate rýchlo dole čiapku a okuliare, nasadzujete prilbu a cyklistické okuliare, nesmiete zabudnúť na číslo, ktoré je väčšinou pripevnené na gumičky, ktorú si navlečiete na brucho. Beriete bicykel, kde už máte na ňom prichytené a prichystané topánky.

cyklistika.jpg

Obúvate sa počas jazdy. Musíte však dávať pozor na to kedy nastupujete na bicykel. Vždy to musí byť až za vyznačenou čiarou. Ináč vás čaká penalizácia. Vaše číslo sa vyskytne na penalizačnej tabuli. Keď sa tam uvidíte musíte zastať a rozhodca vás tam zdrží podľa trestu od 10-40 sekúnd. Pri zosadaní z bicykla musíte dať zas pozor aby ste zosadli až pred čiarou. No a potom už len rýchle depo, odloženie bicykla, prilby, obutie do bežeckých tenisiek a šup na beh.
Pocit keď dobehnete do cieľa, prekročíte cieľovú pásku je neopísateľne dokonalý. Uvedomíte si, že vy ste nielen odplávali, odbehali alebo odbicyklovali. Vy ste to všetko zvládli naraz bez  pauzy a s úsmevom na tvári.