Dom a záhrada

LED svetlá, ich univerzálnosť a prioritné výhody

Píše sa rok 2020 a dnes už stále väčšia časť spoločnosti vie, že klasické žiarovky so žeravým vláknom predstavovali síce dostatočne spoľahlivé, no z dnešného pohľadu už veľmi neefektívne osvetlenie. Táto forma pravidelne spotrebovala zbytočne veľa elektrickej energie a tá z veľkej časti išla http://lecco.sweb.cz/texty/islamarina.html do tepla, nie do svetla. Rovnako aj životnosť týchto žiaroviek bola pre porovnanie oveľa nižšia a napríklad led žiarovky sú vo všetkých dôležitých aspektoch efektívnejšie zhruba o 90 %.

Svetlo, lampa, kocka

A vedeli ste tiež napr. o tom, že „ledky“ znesú 50 až 200 000 zapnutí za sebou? Toto by pre svoje vlastné účely síce testoval asi len jedinec, čo má vážne psychické problémy, no aj napriek tomu je dobré vedieť, že tieto led zdroje je vhodné využívať rovnako na miestach, kde je častá frekvencia zapínania.

Technológiu LED, teda úsporných svetlo emitujúcich diód však nevyžívajú len modernejšie formy žiaroviek, ale môže ísť takisto o kvalitné led reflektory v prípade, že hľadáte komplexné osvetlenie pre vnútorné či vonkajšie priestory.

Princíp LED vo všeobecnosti prináša efektivitu, univerzálnosť, pokročilejšiu techniku, vyššiu životnosť, ekologickejší smer a hlavne úspornosť.

Stropné osvetlenie

A práve táto posledne zmienená vlastnosť je v spoločnosti najznámejšia. Takáto forma pravidelného svietenia dokáže byť o 80 až 90 % úspornejšia, než u starých žiaroviek. Za zmienku však určite stojí aj konkrétnejší údaj z hľadiska životnosti diód, kedy sa udáva 20 000 až 100 000 hodín žiarenia.

Veľmi dobre známa zostáva tiež praktická forma podsvietenia, ktorá využíva tkzv led pásiky. Na týchto pásikoch sa nachádzajú spomenuté diódy, pričom samolepiaci pás môžete univerzálnym spôsobom umiestniť na ľubovoľné miesto. K častému využitiu sa v tomto smere radí napríklad osvetlenie kuchynskej linky, podsvietenie schodísk, políc, skiel v kúpelni, ale atraktívne pôsobí tiež podsvietenie TV obrazovky, PC skrinky či tuningu na aute.