Dom a záhrada

Máte príliš sucho v domácnosti?

Mnohí z nás si možno pomyslia, že malá vlhkosť v domácnosti je vlastne veľmi dobrý faktor. Ale pozor! Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo môže spôsobovať sucho a nízka vlhkosť vo vašej domácnosti?

barák

Alergické reakcie

Znie to možno až príliš extrémisticky, ale je to tak. Pokiaľ máte príliš malú vllhkosť vo vašej domácnosti, trpí tým váš organizmus. Pretože vaše dýchacie cesty sú prirodzene nastavené na určitý stupeň vlhkosti. Pokiaľ žijeme v príliš suchom prostredí, naše sliznice sa začínajú vysušovať a to má za následok vplyv rôznych civilizačných ochorení. Môže to byť príčinou chronického kašľa, ale najmä príčinou vzniku rôznych alergií. Pretože dýchacie cesty sa začínajú brániť a začínajú byť prehnane citlivé. Jedným z prejavov môže byť napríklad nadmerné vylučovanie hlienov na našich slizniciach a to nám môže spôsobovať rôzne neželané zápaly dýchacích ciest, bolesti hrdla, či opuchnutie nosových dutín.
Čo teda robiť, ak máme príliš sucho v domácnosti? Riešení je niekoľko. Staré mamy riešili nízku vlhkosť v domácnosti tak, že na radiátory položili plech alebo misku s vodou. Teplom sa táto voda zohrievala a vyparovala sa do ovzdušia miestnosti formou vodnej pary. Bol to akýsi prototyp zvlhčovača vzduchu.

relax

Zvlhčovače vzduchu

Dostávame sa ku takzvaným zvlhčovačom vzduchu. Sú to zariadenia, na ktorých si nastavíte percento, či požadovanú úroveň vlhkosti vzduchu miestnosti a len jednoducho zapnete. Toto zariadenie vám následne bude analyzovať a zvlhčovať miestnosť presne podľa vašich potrieb a požiadaviek.
Pokiaľ nechcete siahať po takýchto, pre vás možno zbytočných zariadeniach, alebo nemáte priestor, kde by ste tieto zariadenia umiestnili, pomoc je jednoduchá. Každý predsa musí prať prádlo. V tom prípade nedávajte sušiť prádlo na balkóny, alebo na dvor, či do pivničných priestorov. Rozložte si to jednoducho vo vašej izbe. A máte prirodzený zvlhčovač vzduchu.