Vzdelanie

Najstaršia írska vysoká sa pýši unikátom

Dublinská univerzita, iným názvom Trinity Collegeje zaujímavým cieľom pre študentov túžiacich vidieť iný vzdelávací systém. To však neznamená, že by bola nevhodná aj pre bežných turistov. Disponuje nádhernou knižnicou s vzácnymi rukopismi, vďaka ktorým je jednou z najvyhľadávanejších atrakcií v krajine.
Tradícia Trinity Collegesiaha do roku 1592, keď bola založená na pokyn kráľovnej Alžbety. Zaradzuje sa tak na siedme miesto v tabuľke najstarších univerzít na britských ostrovoch. Medzi najvýznamnejších absolventov patrí slávny literárny autor Oscar Wildespoločne s speváčkou a gitaristkou Courtney Love. Vyštudovali ju aj Mary Robinsona Mary McAleese, ktoré v minulosti zastávali úrad írskeho prezidenta.

dublin

Už keď prejdete bránou, prostredie aj správanie študentov pripomína niečo známe. Cítite sa ako v americkom teenagerskomfilme z deväťdesiatych rokov, čo nutne nemusí vyvolávať pozitívny dojem. Ale prejdime k faktom. Historické budovy školy sú zaujímavým architektonickým dielom a pôsobia esteticky. Pokiaľ sa vzdialite z priestoru určeného návštevníkom, na ktorý Vás navádzajú šípky, uvidíte pohodlné posluchárne a študovne vybavené kvalitnou technikou. O komfort zamestnancov a kandidátov na titul vzdelávacia inštitúcia naozaj dbá.  

vysoká škola

Súčasťou areálu je jedinečná starobylá knižnica, prístupná pre každého, čo zaplatí pomerne nízky vstupný poplatok. Návšteva sa rozhodne vyplatí. Má veľmi dobre zachované a početné materiály vzniknuté vedeckým výskumom v dobách minulých. Najstaršie iluminované rukopisy pochádzajú ešte z prvého tisícročia nášho letopočtu. Spomeniem The Bookof Kells, iluminovaný latinský evanjeliár z deviateho storočia. Tomu sa venuje dokonca celá veľká expozícia, zameraná na zoznámenie návštevníka sa so spôsobom písania kníh v minulosti na dosť detailnej báze. Návšteva je veľmi časovo flexibilná. Dublinská univerzita je otvorená sedem dní v týždni a tým pádom sa do knižnice môžete prísť pozrieť kedykoľvek.