Zdravie

Ako nám pomáha vitamín B2 a kde ho nájdeme?

Jediným z kategórie vitamínov B je vitamín B2, nazývaný tiež riboflavín. Je to oranžovo-žlté farbivo prírodného pôvodu, ktoré je ťažšie rozpustné vo vode.
 
Ako nám pomáha vitamín B2
Vo veľkej mierne sa podieľa na metabolizme a energetickej premene, hlavne cukrov, tukov a aminokyselín. Ak ho máme dostatok, pomáha nám bojovať s únavou a vyčerpanosťou a má vplyv aj na správne fungovanie nervovej sústavy. Prispieva k regulácii telesného rastu, zdravej funkcii pokožky a očí. Nemenej dôležitú úlohu zohráva v procese tvorby červených krviniek. Má aj antioxidačné účinky.Rybí olej.jpg
 
Kde ho nájdeme
Riboflavín je súčasťou živočíšnych aj rastlinných výrobkov.
 
Živočíšne výrobky:

  • Mlieko a mliečne výrobky
  • Vajcia
  • Mäso – hlavne bravčové a hydina, baranie a jahňacie mäso
  • Ryby – najmä morské ryby ako makrela, losos, sleď

 
Rastlinné výrobky:

  • Obilniny
  • Orechy – hlavne vlašské orechy a mandle
  • Brokolica
  • Kakao

 
 
Čo spôsobuje jeho nedostatok
Nedostatok tohto vitamínu môže byť spôsobený dlhodobým stresom, tehotenstvom, užívaním antikoncepcie. V organizme ho majú výrazne menej aj starší ľudia. Pri nedostatku tohto vitamínu môžeme pozorovať suchú a popraskanú kožu, pery a afty v ústnej dutine. Ďalším príznakom je tiež pálenie, svrbenie alebo bolesť očí, zápaly spojiviek, nadmerná citlivosť na svetlo. Jeho nedostatok môže spôsobovať aj mastenie alebo vypadávanie vlasov. Spôsobuje aj poruchy vstrebávania železa, v dôsledku čoho vzniká anémia.
 
Čo spôsobuje jeho prebytok
Pri jeho prebytku sa neprejavujú takmer žiadne vedľajšie účinky, pretože je rozpustný vo vode a vyplavuje sa nám z tela močom. V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť hnačka.Ryby na tanieri.jpg
 
Užívanie v tabletkovej forme
Na trhu sú rôzne výživové doplnky, ktoré nám síce nenahrádzajú pestrú stravu, ale môžu nám pomôcť doplniť riboflavín v našom organizme. Túto formu by mali zvoliť najmä tehotné ženy, starší ľudia a ľudia trpiaci migrénami. Pri užívaní akýchkoľvek iných liekov je však potrebné sa poradiť o užívaní s odborníkom. Konzumácia alkoholu môže narušiť jeho účinky.