Dom a záhrada

Je krtko naozaj tak škodlivý?

Krtkovia sú považovaní za nesmierne významných škodcov v našich záhradách. Ja mám na nich, ale trochu iný názor. Na záhrade ich mám naozaj požehnane. No i napriek tomu dopestujem dostatok zeleniny aj okrasných rastlín. Proste nemám pocit, že by krtkovia naozaj tak škodili. Je pravda, že ja nekynožím nič. Vzťahuje sa to aj na škodcov, ktorí sú ozajstnými škodcami. Verím totiž tomu, že ak v svojej záhrade pomôžete tomu, aby sa v nej rozvíjal prirodzený ekosystém, príroda si poradí so všetkým. Dodnes mám s týmto prístupom viac – menej, pozitívne skúsenosti.
 Krtko v zemi.jpg
Vráťme sa však ku krtkom. Je pravda, že tieto živočíchy požierajú korienky rastlín. Neraz som aj ja bol svedkom, ako mi v zemi, pred vlastnými očami, zmizla celá rastlina. Niečo také, je však naozaj výnimočné. O ohryzených korienkoch ani neviem, pretože sa mi ešte nestalo, že by nejaká rastlina uhynula len tak, bez zjavnej príčiny. Preto si myslím, že to rastlinám až tak neprekáža. Myslím tie ohryzené korienky.
Krtkovia sa živia aj dážďovkami. Ďalší mínus pre záhradkára. Dážďovky sú totiž veľmi užitočné. Prekyprujú a zúrodňujú pôdu. Toto zviera, však robí aj veľa užitočného. V prvom rade požiera aj iné živočíchy v pôde. Napríklad také larvy chrústov, ktoré dokážu v záhrade spôsobiť hotovú pohromu. Papajú aj iných škodcov, ktorý v pôde žijú, kladú do nej vajíčka alebo v nej prezimúvajú. Podobne ako dážďovky, aj krtkovia významne zúrodňujú pôdu. Jednou vecou je ich trus a druhou zvyšky rastlín, ktoré zatiahnu do hĺbky.Krtko vylieza zo zeme.jpg
 
Podľa môjho názoru, by sme preto krtkov určite nemali kynožiť. Môžu síce trochu poškodiť, no  na druhej strane, aj výrazne pomôcť. Navyše som presvedčený, že by sme prírodu mali nechať robiť to čo vie. Čo tým myslím? Že si odkáže poradiť s naozaj každým problémom. Verte tomu, že omnoho lepšie ako my a tá všetka super chémia a hnojivá, ktoré sme vymysleli.

3/5 - (1 vote)