Internet

Apple hovorí, že Uighurs sa zamerali na útok iPhonu, ale spochybňujú zistenia od spoločnosti Google.

Apple v piatok potvrdil, že čínski Ujgurovia, väčšinou moslimská menšinová skupina považovaná Pekingom za bezpečnú hrozbu, boli terčom útokov spôsobených bezpečnostnými chybami iPhonu, ale spochybňovali to snahu spoločnosti Alphabet o snahe sledovať používateľov smartfónu v reálnom čase.
Vedci Googlu minulý týždeň uviedli, že päť bezpečnostných nedostatkov viedlo k „trvalému úsiliu o hackovanie používateľov iPhonu v určitých komunitách počas obdobia najmenej dvoch rokov“.   Apple logo..jpg
Vedci nešpecifikovali komunity, ale CNN, TechCrunch a ďalšie spravodajské organizácie uviedli, že útoky boli zamerané na monitorovane Ujgurov. Agentúra Blaze nedávno oznámila, že Čína nepadla ázijské telekomunikačné firmy, aby špehovali uighurských cestujúcich.
Apple v piatok uviedol, že útok bol „zameraný úzko“ a ovplyvnil „menej ako tucet webových stránok, ktoré sa zameriavajú na obsah súvisiaci s Uighurskou komunitou“, a nie na „masový“ hack používateľov iPhonu opísaný výskumníkmi Googlu. Apple tiež uviedlo, že problém vyriešila vo februári do 10 dní od oznámenia GO.
AP uviedol, že dôkazy naznačujú, že útoky na webové stránky trvali iba dva mesiace, a nie dva roky, ktoré navrhli vedci od GO.
„Príspevok od GO, vydaný šesť mesiacov po vydaní opráv systému iOS, vytvára falošný dojem „hromadného zneužívania „na“ sledovanie súkromných aktivít celej populácie v reálnom čase“, čo medzi všetkými používateľmi IP vyvoláva strach, že ich zariadenia boli ohrozené, „AP uviedol v príspevku do redakcie. „Nikdy tomu tak nebolo.“notebook apple.jpg
Vo vyhlásení spoločnosť Google uviedol, že stojí za svojimi zisteniami a bude naďalej spolupracovať a Apple a ďalšími firmami na hľadaní a odstraňovaní nedostatkov.
„Projekt Zero zverejňuje technický výskum, ktorý je určený na zlepšenie porozumenia bezpečnostných zraniteľností, čo vedia k lepším obranným stratégiám,“ uviedol vo vyhlásení Google. „Stojíme za hĺbkovým výskumom, ktorý sme napísali s cieľom zamerať sa na technické aspekty týchto zraniteľnosti.“     

5/5 - (1 vote)