Služby

Chystáte sa do Turecka? Skontrolujte si všetky doklady

Turecko last minute Side dovolenky zažívajú svoj BOOM! To isté platí aj o iných lokalitách v tejto krajine. Ako je vám pravdepodobne dobre známe, Turecko nepatrí medzi členské štáty Európskej únie. O vstupe tejto krajiny do Európskej únie sa síce vedú dlhoročné diskusie, avšak v súčasnosti ešte stále všetko ostáva po starom. Z tohto dôvodu je cesta do Turecka o čosi iná, aspoň čo sa potrebných dokladov týka. Pozrime sa teda na to, čo všetko budete potrebovať na, respektíve ešte pred, vašou letnou dovolenkou.

Muž drží v ruke pas.jpg

S občianskym to nepôjde

Pri vstupe do tejto krajiny, vám občiansky preukaz ako doklad totožnosti nepostačí. Budete potrebovať pas. Prečo vás na tento fakt upozorňujeme? V minulosti bol pri cestovaní pas absolútne základnou vecou. Keďže sa v dnešnej dobe hranice, a to doslova a do písmena, rušia, na tento doklad mnohí z nás akosi pozabudli.

Pozor na neplnoleté deti

Ak sa na dovolenku chystáte aj so svojimi deťmi, ktoré ešte nedosiahli plnoletosť, teda osemnásť rokov, tie musia mať vlastný pas taktiež. pri cestách do krín, ktoré patria k členským štátom Európskej únie stačí, ak máte svoje ratolesti zapísané vo svojom občianskom preukaze – to platí pri deťoch mladších ako pätnásť rokov. Tie, ktoré majú po pätnástke, potrebujú svoj vlastný občiansky preukaz.

Nie len taký – hocaký pas !

Dajte si pozor aj na platnosť vášho pasu. Ten musí byť, logicky, platný v dobe, kedy prekročíte hranice Turecka. To však nebude stačiť.
Pas musí byť:

  • Platný minimálne päť mesiacov po vašom návrate z Turecka – tento čas sa počíta od dátumu vášho príchodu späť na Slovensko.
  • Platný minimálne šesť mesiacov od začiatku vašej dovolenky, teda od dátumu, kedy prekročíte hranice Turecka, pri ceste na dovolenku.

Pas, hračkárske lietadlo a klobúk položené na drevenom stole.jpg

Včasne si skontrolujte platnosť svojho pasu. Určite viete, že vybavovanie úradných záležitostí v našej krajine, môže trvať naozaj pekne dlho. Ak by ste svoju dovolenku nemohli absolvovať kvôli neochotnej pani za okienkom, to by bola naozaj obrovská škoda.