Deti

Fungujú správne vaše priateľstvá?

Priatelia sú tí ľudia, ktorí by tu pre nás mali byť, keď ich potrebujeme, ale aj na to, aby s nami prežívali krásne obdobia života. Priatelia, by teda rovnako ako rodina, alebo životný partner mali pri nás stáť v dobrom aj v zlom, to však platí aj pre nás. Niekedy sa však stane, že sa dostaneme do priateľstva, v ktorom časom zistíme, že nie je až také dobré ako sme sa možno spočiatku nazdávali, že bude.

oslava

Rovnako ako v iných medziľudských vzťahov aj v priateľstvách ide najmä o úprimnosť, vzájomne pochopenie, uznanie, lojálnosť a lásku. Len ťažko budeme udržiavať hodnotné priateľstvá s ľuďmi, k u ktorým nie sme úprimní, nemáme ich skutočne radi, oni nemajú radi nás, alebo sa s nimi necítime príliš dobre. Rovnako, ako pri akomkoľvek inom vzťahu je najdôležitejšia isto komunikácia a otvorenosť, ktorá nám poskytuje všetky ostatné body, aby sme docielili plnohodnotného vzťahu s danou osobou.
Rovnako ako napríklad v partnerských vzťahoch sa však môže občas stať, že narazíme na človeka, o ktorom si budeme myslieť že je ten „Pravý“, dokonalý pre nás, avšak postupom času, keď ho bližšie spoznáme, uvedomíme si, že sme sa asi mýlili a tento človek nie je úplne podľa našich predstáv. Možnože ste zistili, že sa vám rozchádzajú názory na podstatné veci, bez ktorých môže priateľstvo len veľmi ťažko správne fungovať.

chlapci

Ďalší omyl, ku ktorému môže prísť je to, že tento človek nie je úplne „v poriadku“ v niektorých dôležitých oblastiach. Vtedy môžeme vravieť o toxickom priateľstve, ktoré nám prinesie skôr viac starostí a smútku, než potešenia z blízkeho vzťahu s inou osobou. Keď teda začnete pozorovať nasledujúce znaky, mali by ste začať o vašom priateľstve uvažovať:

  • Prehnaná žiarlivosť– vaša priateľka( priateľ vás chce len pre seba, žiarli, keď sa máte stretnúť s iným priateľom.
  • Nedostatok tolerancie a rešpektu– ak vás váš „priateľ“ začal ž prehnane zhadzovať, a navyšovať sa nad vás, rýchlo preč.
  • Nepozornosť – pokiaľ potrebuje on/ona poradiť, vždy si nájde na vás čas, ak však máte problém vy, nepríde vám na meno.