Deti

Phoenix park

Táto obrovská plocha zelene sa nachádza kúsok od centra írskej metropoly Dublin. Zaberá viac než sedem kilometrov štvorcových. V roku 2018 bol jeden z najväčších mestských parkov vyhlásený  za najkrajší na svete.

dublin

Dejiny
Po úspešnej invázii Normanov do Írska patrilo toto územie rytierskemu rádu Johanitov. Po zrušení všetkých kláštorov Henrichom VIII. sa pôda dostala do rúk štátu. V roku 1662 tu anglický vicekráľ , známy ako vojvoda z Ormondu, založil kráľovský lovecký park. Jeho história sa teda píše už viac než 350 rokov.
V 19. storočí vytvoril významný britský architekt Decimus Burton plán, ktorý bol následne zrealizovaný, a ktorý urobil z priestranstva verejne prístupný Phoenix park ako ho poznáme. Názov vznikol z gaelského slova fionn uisce, čo v preklade znamená čistá voda.

Atribúty
Žije v ňom 351 druhov rastlín, medzi ktoré patrí aj niekoľko vzácnych a chránených. Tiež je domovom 72 druhom vtákov. Pohybuje sa v ňom veľké stádo divokých danielov škvrnitých. Dá sa natrafiť aj na malé jazierka, prípadne tečúce potoky. V parku Vás môžu osloviť aj tieto zaujímavosti:
Dublin Zoo– Tretia najstaršia zoologická záhrada na svete je otvorená od roku 1831. Pýši sa viac než 700 živočíchmi z celého sveta.
Magazine Fort– Pevnosť stojí od roku 1735. Počas britskej nadvlády predstavovala symbol okupácie, neskôr slúžila ako skladisko.

anglie

Áras an Uachtráin– Rezidencia bola vystavaná v roku 1754 pre írskeho vicekráľa. V súčasnosti v nej sídli prezident.
Deerfield Residence– Ďalšia z honosných budov britskej správy stojí od roku 1776. Dnes sú priestory využívané veľvyslanectvom Spojených štátov amerických.
Wellington monument– Obelisk s výškou 62 metrov je pomenovaný podľa miestneho rodáka, slávneho generála, ktorému sa podarilo poraziť Napoleona v bitke pri Waterloo.
Počas dovolenky v Dubline sa Phoenix park rozhodne vyplatí navštíviť. Môžete tak stráviť pekný deň v prírode a zároveň sa pokochať peknými pohľadmi na hlavné mesto Írskej republiky.