Deti

Šikana sa môže týkať aj vášho dieťaťa

Šikanovanie v skutočnosti nie je žiadnou novinkou. Šikana bol aktuálna aj pred desiatimi, dvadsiatimi, tridsiatimi a viacerými rokmi dozadu. Hovoríme o školách a materských školách. Dnes sa totiž učitelia i psychológovia a aj rodičia tvária, akoby niečo také v minulosti neexistovalo. Spomeňte si na svoje školské časy a veľmi rýchlo pochopíte, že ste neraz boli svedkom, či dokonca priamym účastníkom šikanovania aj vy. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ako vaše dieťa pred niečím takým uchrániť. Pôjdeme na to ale z druhého konca.

nebezpečí
 
Príčinou šikanovania je nesprávna výchova
 
Určite sa bojíte toho, aby vaše dieťa nebolo šikanované. Zamysleli ste sa ale niekedy and tým, že práve ono môže šikanovať iných? Ak by sa všetci rodičia pozreli na svoje deti otvorenými očami a pripustili možnosť, že ich ratolesť nie je svätá, niečo ako šikanovanie, by pomaly vymizlo zo slovníkov slovenského jazyka.
 
Deti musíte vychovať vy
 
Spoliehate sa na to, že vaše deti vychová škola? Táto úloha je len a len na vás. Ak chcete niečo urobiť dobre, musíte si to urobiť sami a tento princíp, by ste mali uplatňovať aj pri vašich potomkoch.

šikana
 
Ako nevychovať malého násilníka
 
Šikanovať začnú najčastejšie deti, ktoré sú pred tými ostatnými akoby o krok vpredu. Ak si myslíte, že ide o malých primitívov, ste na veľkom omyle. Väčšinou ide práve naopak, o intelektuálne zdatnejších jedincov. Podnetom môže byť v niektorých prípadoch aj fyzická prevaha. Preto je potrebné deťom vysvetliť, že ich prednosti, majú využívať iba v pozitívnom zmysle. Tak napríklad. Ak máte doma chlapca, ktorý sa chce s každým biť a je fyzicky veľmi zdatný, pokúste sa mu vysvetliť, že svoje svaly môže využiť na obranu slabších. Ak máte malého génia, ktorý sa ostatným posmieva pre ich „hlúposť“, skúste ho motivovať k tomu, že svojich spolužiakov môže doučovať. Podobných príkladov, by sme mohli uviesť ešte mnoho. Nezabudnite na to, že ak chcete aby mala vaša výchova ozajstný zmysel a reálny dopad, musíte na nej pracovať už od narodenia a aktívne.