Dom a záhrada

Zimná záhrada

Zimná záhrada je snom nie jednej ženy v domácnosti. Je to romantický priestor, v ktorom sa môže stretávať celá rodina pri raňajkách či obede. Predstavuje praktické miesto, kde je možné zazimovať rastlinky, ktoré by vonku v mrazoch neprežili. Krásna predstava, však ? Realita je o niečo ošemetnejšia. Je tu pár vecí, na ktoré by ste si mali posvietiť ešte predtým ako sa pustíte do stavby.zimná záhrada.jpg
Záhrada bude predĺžením a súčasťou vášho terajšieho bývania, preto by mala byť s domom zladená. Myslite na maličkosti, aj napríklad na okná. Pri väčších stavbách bude dokonca potrebné, aby sa na ňu pozrel autorizovaný statik. Bez neho to naozaj nepôjde. Dôležitý je výber materiálov. Bude naň kladený veľký tlak a tak by mal byť čo najkvalitnejší. Na tejto veci sa neoplatí šetriť inak hrozia problémy ako pokrútené profily, nedoliehajúce rámy a podobne. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že aspoň projekt by sa mal dať zhotoviť odborníkovi, ktorý tieto rôzne úskalia pozná.
Odborníci odporúčajú, aby každá takáto stavba bola vybavená aspoň podlahovým kúrením. Príčinou tohto odporúčania je vlhkosť, ktorá zákonite musí vznikať na oknách.okno zimnej záhrady.jpg
Pri stavaní takéhoto objektu je dobré staviť na istotu. Nevytvárajte zbytočné výklenky. Veľmi často nie sú pekné na pohľad a navyše sťažujú cirkuláciu vzduchu, ktorá je v takomto priestore dôležitá.
Pre zdravie vás i objektu je nutné, aby sa dala vetrať aspoň pomocou tridsiatich percent svojho povrchu. Predstavte si pod tým rôzne odsúvacie okná, ventilačky alebo mikroklimatické klapky.
Strecha by mala byť natočená v minimálne desaťstupňovom uhle. Ak je otočená smerom k zubatým zimným lúčom, môžete ich použiť na výrobu solárnej energie a následne na vykurovanie. To závisí od materiálu, z ktorého vyhotovil staviteľ okná. Niektoré materiály prepúšťajú viac tepla (ako dnu tak i von!) a niektoré zase menej z čoho vyplýva, že ich treba intenzívne vykurovať.