Dom a záhrada

Drevené neznamená ekologické

Bohužiaľ aj drevený nábytok je väčšinou ošetrovaný chemickými nátermi. Najnebezpečnejšou látkou je formaldehyd. Okrem lakov a rôznych moridiel, sa nachádza aj v lepidle. Teda vo všetkom, čo sa pri výrobe dreveného nábytku používa. Ak sa chcete týmto chemikáliám vyhnúť, informujte sa ihneď pri nákupe, pretože neskôr sa už pravdy nedopátrate.
Výrobcovia klasického nábytkudo domácností, nie sú povinní uvádzať, aké materiály boli použité na ich vonkajšie ošetrenie. Ak sa však opýtate predajcu, mal by vám túto informáciu poskytnúť.

podlahy
 
Chemické látky sa z dreva vyparujú hlavne pri pôsobení slnečného žiarenia a vysokej vlhkosti. Ich hlavná časť sa, doslova odparí, za približne mesiac. Po kúpe nového nábytku by ste teda mali častejšie vetrať. Po mesiaci sa to však neskončí. Menšie množstvá unikajú do ovzdušia ešte dlhé roky po tom.
Nie jeden vedecký výskum potvrdil prítomnosť, bežne používaných chemických látok, v materskom mlieku, ľudskej krvi a dokonca i v telách zvierat. Nejedná sa teda o prehnanú paniku, ale o vážny problém pre naše zdravie.
 
Ošetrite ich sami
 
Život si môžete uľahčiť kúpou ešte neošetreného dreveného nábytku a natrieť ho sami. Pokiaľ sa jedná o kúsky, ktoré nie sú určené pre deti, použite akrylátové laky. Tie sú riediteľné vodou, takže po uschnutí, sa do ovzdušia nevyparuje nič zlé.
Chemické látky sa do okolia dostávajú najmä z moridiel a lakov, ktoré sa riedia s riedidlami.
 
dřevo

Opatrnosť je na mieste najmä pri deťoch
 
Špecifickou skupinou je detský nábytok, alebo drevené hračky. Tu musia aj výrobcovia uvádzať, či ide o materiály, ktoré môžu prísť do kontaktu s jedlom, či pitnou vodou. Keďže deti všetko radi okusujú, cmúľajú a olizujú, mali by ste nakupovať nábytok natretý prírodnými ošetrujúcimi nátermi. Tých existuje na trhu mnoho, len je o nich menej počuť.
Ide napríklad o včelí vosk, alebo sójový, bodliakový, či ľanový olej.
Nákup neošetreného dreveného nábytku je aj tu dobrá voľba.
Pri nákupe prírodných olejov, či voskov si však dobre všimnite, s akými látkami sú miešané. Ak je včelí vosk zmiešaní s chemikáliou, opäť sa nejedná o zdravý výrobok.
Paradoxne v prípade týchto produktov, nie sú tie ekologické o nič drahšie.